24 Ekim 2015 Cumartesi

Futbol mu Basketbol mu Daha Çok Kazandırıyor ?

Futbol ve Basketbol

Kadın Futbolcu solo


Her Türk gencinin vazgeçilmezi olan ve hemen hemen her erkeğin en az 1 kez oynadığı, çoğu insan için bir umut kapısı yada hayallerinin bileti olan iddaa hakkında bazı ince bilgileri sizler ile paylaşacağım. Bu bilgileri sizinle paylaşmam iddaa'dan çok para kazandığım anlamına gelmese de yine de size yön verecek ve kafanıza yatacak bilgiler edinmenize yardımcı olacaktır. 

Genelde Futbol'un daha ağırlıklı olarak oynandığı ülkemizde basketbol ile futbolu biraz kıyaslayacağız. Futbol da olduğu gibi basketbolda da her lig mevcuttur. Genelde futbol oynayarak iddaa oynamaya başlamış biri olarak bir gözlemimi anlatmak istiyorum. Lise yıllarımda bir iddaa bayiinde kara kara maç ararken bir genç çocuk geldi kupon tutturmuş ve basketboldan kazanmış. Az sonra bir genç daha gelerek cüzzi miktarda olsa para kazanmış ve oda basketbol oynayarak kazanmış. Daha sonra kuponu tamamlayıp kasaya gittiğimde dayanamadım adama sordum.  aramızda şöyle bir diyalog geçti.

+Abi Futbol mu daha iyi basketbol mu ? 
- Gençler basketboldan, daha yaşlı kesim ise futboldan para kazanıyor'' dedi.

O günden sonra araştırdım ve basketbol oynamaya karar verdim. Ve Futboldan kazanamadığım parayı basketboldan kazanmaya başladım. 

Basketbol

Basketbol Hakkında

 Oranları sabit 1 ve 2 bahsi 1.70 oran Üst ve Alt ise yine 1.70 orandır. 1/1 ve 2/2 2.25, iken 1/2 yada 2/1 4.00 orandır. Eurolig perşembe ve cuma günleri oynanmakta ve en çok para kazanma şansına sahip olma günleridir. Eurolig'de genelde favoriler vardır ve kazanır çok az maçlar ters biter. Onu bulmadığınız sürece kazanmanıza engel olacak bir durum yoktur :) Türkiye Basketbol ligi ise Cuma Cumartesi, Pazar günleri oynanmaktadır. Türkiye liginin öne çıkan takımları Anadolu Efes, Fenerbahçe, Galatasaray, Banvit, Karşıyaka şeklindedir. Genelde bu takımlar favori olurlar ancak karşı takıma verilen Handikapı aşabilecekler mi bu sizin tahmininiz ve kazancınız olacaktır. İspanya liginin favorileri Barcelona, Real Madrid, Malagadır. Almanya Bamberg, Bayern münih göze çarpmaktadır. Bu takımlar genelde yanıltmaz ama tabi iddaa işin içine girmediyse.

Basketbol oranları


NBA

Gece 12 den başlayıp sabah 6 ya kadar süren ve hemen hemen her gün maç olan NBA liginde üst bahsi ile kazanma olasılığınız daha yüksektir. NBA liginde 1 periyot 12 dakika sürmekte bununla orantılı olarak üst baremleri ortalama 200,5 civarlarında olmaktadır. Los angeles lakers, Golden state wariors, Miami Heat, San Antonia spurs gibi takımlar göze çarpmaktadır. Gece Kahvenizi yapıp belirli maçlara üst tahmininde bulunursanız kazanmak işten bile değil.

Basketbol

Basketbolda taraf bahsinden çok alt üst bahsine göre iddaa yaparsanız kazanma olasılığı artmaktadır. Ama yinede basketbol iki seçenekli bir oyundur ve Futbola göre daha yüksek olasılığı vardır. Ya ev sahibi ya deplasman kazanmaktadır. Beraberlik teoride olmasa bile berabere sonuçlanıp uzatma giden maçlarda yok değil fakat 100 maçta %1 ihtimal beraberlikle sonuçlanabilir.


Futbol


Futbol ise daha zor tahmin edici şeyler olsa da insanlar genelde futbolu tercih etmektedir. Eğer Tercihiniz futboldan yana ise, düşük bütçeli oyuncular yani küçük miktarlar kazanarak bu bana yeter diyenler için karşılıklı gol var seçeneği tercih edip oynamalarını tavsiye ederim. Büyük meblalar kazanmak isteyenler için ise sistem 4-5-6 tercihi çok daha makuldur. Nedir 4-5-6 sistem ? 22 TL tutarındaki bu kupona 6 maç yazıyoruz ve en az 4'ü tuttuğu taktirde paramızı alıyoruz fakat oranların biraz daha yüksek olmasını tavsiye ederim. Örneğin 0/1 yada 2/0 oynayacaklar için yani iy/ms oynayacak arkadaşlar için daha idealdir.


Futbol mu Basketbol mu daha çok kazandırıyor ?

Eğer gençseniz ve ufakta olsa bir şeyler kazanmak istiyorsanız benim tavsiyem şiddetle basketbol oynamanız olacaktır. Ama az değilde basketboldan daha çok kazanmak istiyorsanız o taktirde oynadığınız misli sayısını arttıracak ve daha çok kazanabileceksiniz. İstatistiksel olarak baktığımızda yine basketbolun kazanma oranı daha yüksektir. Çoğu arkadaşın basketbolun nasıl oynandığına dair fikri olmaması onları basketboldan uzak tuttu ama eğer gerçekten kazanmak istiyorsanız basketbolu araştırın derim.

 Futbol ise daha riskli olup olasılıkları çok olan bir oyundur. Bir maçın 3 ihtimali vardır ve favorilerin oranları genelde düşüktür. İddaa böyle yaparak bizi daha yüksek oranlara çeker ve hepimizi yatırır. Futbolun çok karışık bir sistemi olduğu için basketbolu tercih ettim ve gerçekten her gün az da olsa kazanmaktayım. Basketbolu deneyin kafanıza yatarsa futbolu bırakın derim, çünkü son zamanlarda futbolda seyircinin azalması (ülkemiz için) heyecanı azaltmış ve şike olaylarının artmasıyla futbola olan güven her geçen gün azalmaktadır.

Tercih senin ilgi alanını seç ve denemeye devam et.

İddaa'da para kazanmanın sırları adlı ikinci makaleyi okumak için tıklayınız.

yukarıdaki linke tıklaDisqus Yorumları Yükle

0 yorum