25 Mayıs 2015 Pazartesi

Türk Gencinden Gururlandıran Buluş

Gururlan Türkiye!


"Mersin’in Erdemli İlçesi’ndeki Akdeniz Ortaokulu öğrencisi Furkan Faruk ASLAN, bir bot üzerine monte ettiği sistem ile yürüyerek 9 voltluk elektrik üretmeyi başardı. Geliştirilen proje hayata geçirilirse, insanlar telefonlarını şarj etmek için priz başında beklemek yerine, yürüyüşe çıkıp her adımda telefonlarını şarj edebilecek."
Haber tam olarak bu şekilde. Bu haberi internette dolaşırken fark ettim ve bloğa konu olabileceğine inandığım için sizlerle buluşturdum. Bu haberi okuduğumda  Mustafa Kemal Atatürk'ün o güzel sözü geldi aklıma.  "Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyet'i biz kurduk, Onu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz."  Bu sözü yerine getirebilen kaç genç var bilmiyorum. Durum onu gösteriyor ki teknoloji geliştikçe insanlar tembelleşiyor. Üşenmek artık hayatın merkezine yerleşiyor insanın. Sakın yanlış anlamayın sadece bizim için geçerli değil neredeyse gelişmiş bütün ülkelerde bu sorunla karşı karşıyayız. İstisnalar var tabi ki. 

Buna benzer makaleler için Tıklayınız.

Teknolojiyi yararlı kullanmak denilen olay aslında bu şekildeyken bizim genç nüfusumuz bunu yanlış anlamakta ve teknolojiyi o kadar çok içtenlikle kullanmakta ki bu onları kör etmekte.  Geçen gün internette bir fotoğraf  gördüm ve çok hoşuma gitti başlığı "Teknolojiyi üretenler ve tüketenler"  (Altta paylaşıyorum) işte tam olarak biz tüketen taraf oluyoruz ne var ki bizi gururlandıran olaylar da olmuyor değil. Bu makaleyi yazarken bende kendime pay çıkarıyorum ve kendimden bir nebze utanıyorum. Fakat size böyle bilgilendirici bir yazı yazarak belki bir faydam olur düşüncesi vicdanıma bir çay bardağı kadar su serpiyor.  Haberin ayrıntılarını merak edenler için aşağıda gerekli ayrıntıları verdim.


Teknolojiyi üretenler ve tüketenlerHaberin Ayrıntıları

Daha önceden de  küçük çaplı projeler yapan 15 yaşındaki 8’inci sınıf öğrencisi "Furkan Faruk Aslan", teknoloji tasarım öğretmeni Nazan Ayarın öncülüğünde, elektrik üretme teknikleri çalışmaları kapsamında yaptığı projesi ile patent ve girişimcilik başvuru hakkı kazandı. Bu kapsamda ayakkabının altına yerleştirdiği mıknatıslı dinamonun sayesinde 9 voltluk elektrik üretmeyi başaran Furkan Faruk Aslan, elde edilen enerji ile cep telefonu şarjı yapılabildiğini söyledi.

'Adım Adım Enerji' adını verdiği projesi Ar- Ge Proje Pazarı 2015 yarışmasına da katılıp dikkatleri üzerine çeken Aslan, "Her zaman enerji üzerine bir proje hazırlamak istedim. İnsanların bir çoğu cep telefonu kullanıyor. Ben de insanlar yürürken cep telefonu nasıl şarj edilir düşüncesi ile projemi geliştirdim. Bir bot üzerine yerleştirilen mıknatıslı dinamo ile güneş pilinin dolmasını sağlıyoruz. 200 metre yürüdükten sonra ayakkabı üzerinde bulunan 9 voltluk akü depolanarak doluyor ve cep telefonu şarj edilebiliyor. Şimdi bundan sonraki amacım "benzinsiz jeneratör yapmak olacak" dedi.

Teknoloji ve tasarım öğretmeni Ayar ise Furkan’ın çok yönlü bir öğrenci olduğunu fikirleri ile yaşıtları arasında dikkat çektiğini belirterek, "’Teknoloji ve tasarıma olan ilgisi çok fazla. Çok güzel projeler üretiyor. Gelecekte ülkemizin çok konuşacağı bir kişi olacağına eminim. Gerçekleştirdiği proje ise son derece kullanışlı ve insanlığa yarar sağlayacak" diye konuştu.
Disqus Yorumları Yükle

1 yorum: