14 Haziran 2015 Pazar

YENİLGİ NEDİR ?

Yenilgi nedir ?

Tesadüflere ne kadar inanırsınız ? Hayatın gizli bir dili sizce var mıdır ? Eğer varsa bunu okuyabiliyor musunuz acaba?

Ben tesadüflere inanmam. Hayattaki her olayın, aklımın kavrayamadığı kadar karmaşık bir biçimde kurgulandığını ve bir noktada hepsinin birbirini etkilediğine inanıyorum. Bütün bağlantıları bulup, işte size kanıtı diye sunamasam da çoğu zaman bu bağlantıların varlığını hep hissettim, ucundan yakaladım diyebilirim.

İşte bunlardan en önemlisi de okuduğum kitaplar diye düşünüyorum. Bazılarınız algıda seçicilik diyebilir, istediğinizi söylemekte özgürsünüz elbette ama bence Tanır, hayat, doğa, her ne ise, işte o benimle en çok kitaplarla konuşuyor. Rastgele girdiğiniz kitapçıda onlarca kitaba bakarsınız, kimini arkadaşınız önermiştir, kimisi beğendiğiniz bir yazarın yeni kitabıdır, bazısını da ilk kez görürsünüz gözünüz takılır. En nihayetinde bir ya da birkaç tane kitabı seçer çıkarsınız. Hangi kitabı seçeceğinizin olasılığı, oradaki kitap sayısı bilindiğinde matematiksel olarak hesaplanabilir elbette ama ne kadar düşüktür siz düşünün. Tabi geçmişte okudğunuz kitaplar, önde duranları alma olasılığınız daha çok olması gibi bir takım bilgileri bilerek daha sağlıklı bir olasılık hesabı yapılabilir. Neyse bunca detaya girmeye gerek yok. Vermek istediğim mesaj, onca kitap arasından seçip çıktığınız kitap, o anda cevabını aradığınız bir soruya cevap oluyorsa, kendi kendinize düşündüğünüz bir şeyi size, içinizden okuma fırsatını veriyor ve bir başkasının da sizinle aynı düşünceleri paylaştığını bilmenizi sağlıyorsa, almak üzere olduğunuz kararlara yön verebilecek kadar sizi etkiliyorsa öyleyse bütün bunlar tesadüf olamaz. Hele de benim gibi tesadüflerin varlığına inanmayan biriyseniz.

İşte bu akşam son zamanlarda okuduğum bu kitaplardan toparladığım mesajları yazmak istedim.
Belki de kendime hatırlatmak istedim.

1. Gerçek sevgiyi bulabilmiş ve anlayabilmiş nadir insanlardan biriyim. Zaman zaman çevre koşullarının beni etkilemesine engel olamasamda aslında çok seviyorum ve sevildiğimi biliyor, bunun için kendimi şanslı hissediyorum. Bunun her farkına vardığımda daha da mutlu hissediyorum kendimi. (Oruç Aruoba’nın son dönemde ardı ardına okuduğum yaklaşık 6 kitabı)

2. Bazen yapmak istediğimiz şeyler vardır. Çok istesek bile bir türlü yapamadığımız, yapmamak için bahaneler uydurduğumuz şeyler. Bunun için kendimizi zorlamak yetmez ama bazen başkalarının bizi biraz itmesi gerekebilir. Yapmak için değil ama. İşte işlerin karıştığı nokta burada. İnsanlar hep yapmanız gereken şeyi yapmanız için sizi zorlarlar. Oysa, eğer onu yapamıyorsanız zamana ihtiyacınız var demektir, daha yaşamanız ve görmeniz gereken, dahası öğrenmeniz gereken şeyler var demektir. İşte desteğe ihtiyacınız olan nokta ise bunları yaşamak içindir… (Paulo Coelho - Zahir)

3. İnsanların öğrenilmiş başarısızlıkları vardır. Bu başarısızlıklar zihnine kazınmıştır ve sürekli onları hatırlatarak ilerki başarılarına engel olur. Bunun için zihni formatlamak, bu başarısızlıkları aşmak ve bu döngüyü kırmak gerekir. Bu mümkündür ama elbette ki ciddi bir çaba gerektirir çünkü alışkanlıkları değiştirmek zordur. (Barış Muslu- Yıka Beynini)

4. Hayatta herşey bir devinim içersindedir. Sürekli bir savaş vardır, sonuçları aslında kazanmak ya da kaybetmek kadar kesin olmayan bir savaş. Bize anlatılan, öğretilenin aksine, varmak istediğiniz noktaya ulaşamadığınızda, düştüğünüzde kaybetmezsiniz aslında. Düştüğünüz yerden kalkmaktan vazgeçtiğinizde, bunun aslında şimdilik son bulmuş bir mücadele olduğunu unutup, bir süre sonra yeni bir mücadeleye başlayacağınızdan ancak pes ettiğiniz zaman yenilirsiniz aslında. Ve bir kısımdan o kadar etkilendim ki birebir alıntı yapmak istiyorum:

“Gün gelecek zor dönemler, dinlemek isteyenlere gururla anlatılan öykülerden ibaret hale gelecek ve herkes anlatılanları saygıyla dinleyip üç önemli şey öğrenecek:

Bekleyip doğru anda harekete geçebilecek sabra sahip olmak.

Bir sonraki fırsatı elden kaçırmayacak kadar bilge olmak.

Ve yara izleriyle gurur duymak.

Yara izleri, ete dağlanmış birer damgadan farksızdır ve düşmanları dehşete düşürür; çünkü karşılarındaki insanın savaşta çok tecrübeli olduğunu gösterir. Böylece sıklıkla mücadeleden kaçıp diyalog kurmayı tercih ederler.

Yara izi, yarayı açan kılıçtan daha etkilidr.” Paulo Coelho - Akra’da Bulunan Elyazması

Bu son yazdığım madde henüz okumaya başladığım, yeni aldığım kitabın ilk kısmı idi. “Yenilgi nedir?” Böylesine harika bir tanım… Üstelik bu tanımın hayatımın en büyük yenilgisini kabullendiğim, pes ettiğim zamanda karşıma çıkmışsa, ben kitapçıdan kendime tek bir kitap alma hakkı verip, kasanın dibine kadar başka bir kitapla gidip, son anda vazgeçip bu kitabı almışsam ve okumaya başladığımda ilk bölümde bunları anlatıyorsa, siz olsanız inanmaz mıydınız birinin benimle konuştuğuna? Asıl merakla beklediğim, hayatımda ilk defa bir kitapçının aldığım kitap üzerine konuşmaya başlayıp, bir çok kitap ve yazar tavsiyesinde bulunduktan sonra, tavsiye ettiği kitapları okuduğumda nelerle karşılaşacağım…

Sonuç olarak tekrar deneyeceğim, yine savaşacağım, yine mücadele edeceğim, yeniden başlayacağım. Belki yine zamanım gelmemiş olacak, yine düşeceğim ama pes etmeyeceğim…

Yazar hakkında: Merhaha ben MaviYazar.. Şu anda kendime ait olan www.maviyazar.com internet sitesinde mavi yazılarımı yazmaktayım.
Disqus Yorumları Yükle

0 yorum